22 Ekim 2012 Pazartesi

bu bir Gamsız Pollyanna yazısıdır....

Hatun kişi hayal kurar,gerçekleşmesi için çaba harcar,çalışır,didinir,başarır.Tam final yapacakken maganda terörüne kurban gider.Ayıların gücü adına hayallerinden vazgeçirilir..Hikaye hatun kişinin iki büyük unlu mamuller firmasının halkla ilişkiler işini almasıyla başlar..

Kısa zamanda bir çok otomotiv,ilaç firmaları,dernek ve odaların toplu siparişlerini bağlar ve hatırı sayılır bir çevre edinir.Fakat çalıştığı unlu mamuller firmaları verilen sözleri yerine getirmeyince emeğini harcatmadan ayrılmak ister.İş yaptığı firmalara bilgi verir.Ancak onların talepleriyle bu işi kendi yapmak için araştırmaya başlar.Sanki onu beklermiş gibi oturduğu evin altında bir üretim atölyesinin artık üretim yapmayacağını, devredeceğini öğrenir.Hatun kişi atölyeyi devralmadan,denemek için bir süreliğine kiralar ve üretime başlar.

Süreç hızlı başlamıştır.Eski müşteriler artık onun müşterisidir.Siparişleri yetiştirebilmek için sabahlamaktadır hatta.Bir de usta ile kısa zamanda epey yol alır.Artık müşterileri onu ziyaret etmek istemektedir.Ancak atölye buna uygun olmadığından hem cafe, hem üretim atölyesi yapabileceği yer arayışına girer.


Bir süre sonra kocaman bahçeli bir dükkan tutulur.Doğal gaz tesisatı yaptırılır.Sanayi elektriği bağlanır.Sıra dekor için çalışmaya gelmiştir.Gündüz sipariş,teslimat,yeni dükkan alışverişi, geceleri üretim derken çok yorulur ama çok da mutludur.Kırmızı beyaz pötikareli örtüleriyle, ahşap masalarıyla,rengarenk çiçekleriyle, kocaman yemyeşil bahçesiyle tam hayalindeki kafeye artık çok az kalmıştır.

Bir akşam emlakçıdan bir telefon gelir.Dükkanına gelen (aslında ellerindeki gazeteye sarılı bıçakları baz alırsak dükkanı basan demek gerek) bir kaç adamdan bahseder.Hatun kişinin tuttuğu dükkana 150 m. mesafedeki  gevrek fırınının sahipleridir bunlar.Kendileri 15 yıldır burda faaliyet gösterdiklerini ve yakınlarında benzer bir yer açtırmayacaklarını,açılırsa sonuçlarına katlanmamız gerektiğini kibarca(!) ifade etmişler.Haa neden kibar dedim,canlarım benim bana da selam etmişler :))

Hatun kişi cabbar.. Umurunda olmadığını söylemiş.Hastane çevresinde kaç eczanenin yan yana olduğunu, her yerde kaç kuaförün,marketin,emlakçının dip dibe olduğunu hatırlatmış.İş yapmasalar onlarda bu kadar yakın olmazdı.Ayrıca onlar fırın.Gevrek,boyoz bir de plastiğe benzeyen kurabiye ile pastamsı bir şeyler yapıyorlar. Biz butik pastaneyiz kardeşim.İki okula da yakın bir lokasyon olduğundan öğlenleri yemek de olacak.Hedef kitlemiz firmalar zaten, perakende satış dükkanın giderleri için.Hem siz koskoca fırınsınız.Küçücük pastaneden mi korktunuz yahu ?...

Çalışmalar devam eder yeni dükkanda..Ama tacizler de.. Emlakçı yetmez Almanya'daki dükkan sahibi bulunup tehdit edilir.'Bu dükkan açılmayacak' denir.Dükkan sahibi de direnir.Emlakçı,dükkan sahibi, fırıncılar magandası ve hatun kişi arasında orta yol bulunmaya çalışılır.Fırıncılar magandası bastırır.Sadece yemek yapacaksan açabilirsin.Hatun kişi bastırır.İstediğimi yaparım senden mi izin alıcam? Emlakçı bastırır abicim sizde gevrek,boyoz var.Bunlar zaten firmalara toplu satıyorlar.Dükkan sahibi bastıramaz.Kızım acaba vaz mı geçsek???

Aracılar girer devreye.İzmir'in büyük fırın sahiplerinden lafı sözü dinlenir bir kaç tanıdık, akraba.. Onlara da daha önceki icraatlerinden örnekler vererek tehditler savurulur  ( artık detayını vermeyeyim).Hatun kişi şaşkın, çaresiz.Yasal yolları aramaya başlar (şiddet gördüğünü,ölüm tehdidi aldığını beyan edip şikayetçi olan kadına koruma sağlayamayan,öldükten sonra da ''aaa öldü''deyip başka bir şey yapamayan adalet sistemindeki yasal yollar yani !!!).Görür ki şehirde orman kanunları geçerlidir.Kendisinden geçer kızı için endişelenir.

Gamsız Pollyanna yanını devreye alır.Her işte vardır bir hayır.Belki de zamanı değil.Bu bir işaret.Belki de açılırsa dükkan, zarar edilecek.Belki,belki belki...


Yeni başlangıçlar Hatun kişinin yüksek lisans yaptığı alandır.Atölyeyi kapatır.Sürekli müşterilerinin siparişlerini evde yaparak temin etmeye çalışır ve tabi kendine masa başı bir iş bulur.Bahçe içinde bir siteye taşınır. Hayallerini ceplerinde saklamaya devam eder...

.....

3 dedim gitti diyen..:

Zeugma dedi ki...

Geçmiş olsun.
Burası Türkiye diyorum, başka bir şey diyemiyorum :(
Kim bilir gerçekten de hayırlısı böyledir belki.

Selamlar, sevgiler, iyi bayramlar...

AyŞeGüL dedi ki...

Teşekkürler Zeugma.. Belki de..

bilge dedi ki...

Gücü gücüne yeten ler ülkesi olduk...maalesef..

Related Posts with Thumbnails